Darmowa dostawa od 69 zł (ORLEN Paczka)

Zamówienia telefoniczne: 516 869 974

shop@herbario.pl

Zamów do 14.00, wysyłka jeszcze dziś

Witaminy w kroplach

Witaminy - informacje

Witaminami nazywa się związki egzogenne, które muszą być dostarczane do organizmu człowieka, by umożliwiać jego prawidłowe funkcjonowanie. Jakie witaminy są niezbędne w diecie? Za co odpowiadają? Jak zadbać o ich właściwy poziom?

Co to są witaminy?

Pod pojęciem witamin znajduje się grupa związków chemicznych zaliczanych do związków organicznych, które mają zróżnicowaną budowę i rolę w organizmie człowieka.

Witaminy są egzogenne – oznacza to, że organizm nie produkuje ich samodzielnie lub też ich produkcja jest bardzo niska i nie wystarcza do pokrycia zapotrzebowania. Wobec tego muszą być one dostarczane do organizmu z zewnątrz wraz z dietą lub przez preparaty witaminowe.

Pochodzenie witamin może być naturalne – są one wytwarzane między innymi w roślinach i obecne w produktach zwierzęcych, ale także może być syntetyczne, gdy są produkowane w warunkach laboratoryjnych.

Pierwszą witaminę odkrył polski biochemik Kazimierz Funk w 1913 roku – była to witamina B1. Funk stworzył także nazwę „witaminy”, która pochodzi o łacińskich słów „vitae”, czyli „życie” oraz „amina”, które odnosi się do grupy aminowej (azotowej) w witaminach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl