Darmowa dostawa od 69 zł (ORLEN Paczka)

Zamówienia telefoniczne: 516 869 974

shop@herbario.pl

Zamów do 14.00, wysyłka jeszcze dziś

Jod to bardzo ważny pierwiastek, który wspiera pracę całego organizmu. Jest niezbędny dla prawidłowego działania tarczycy – jej hormony kompleksowo wpływają na stan fizyczny i psychiczny człowieka. Niedobór jodu może objawiać się w niedoczynności tarczycy, która powoduje przybieranie na wadze będące wynikiem osłabionego metabolizmu, uczucie przemęczenia, braku energii, nerwowość, osłabienie koncentracji, zaburzenia miesiączkowania. W naszym sklepie internetowym Herbario możesz zakupić suplementy diety z jodem, które szybko uzupełniają braki tego związku w Twoim organizmie!

 

 

Jod

Jod – właściwości i działanie. Kiedy go suplementować?

Jod jest niezbędnym mikroelementem dla zdrowia człowieka. Niestety, czasami w pożywieniu jest go zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania. Jakie są najważniejsze właściwości jodu? Jak uzupełnić poziom tego pierwiastka? Czym kierować się przy wyborze zawierających go suplementów?

Co to jest jod?

Jod, określany symbolem I, jest pierwiastkiem chemicznym wchodzącym w skład fluorowców. Jego nazwa pochodzi od starogreckiego „ioeides”, co oznacza „fioletowy” i ma związek z kolorem jego par.

Pierwiastek ten został odkryty w 1812 roku. Stosowany jest między innymi w produkcji barwników, w fotografii, analityce laboratoryjnej, a także w medycynie. Ma on również duże znaczenie biologiczne dla człowieka.

Jod – występowanie

Jest on pierwiastkiem występującym w przyrodzie w małych ilościach. Obecny jest on głównie w wodzie morskiej, glebie, skałach, a także w organizmach żywych. Rzadko występuje w postaci mineralnej.

Ponadto wytwarzany jest przemysłowo. Najczęściej do jego produkcji wykorzystywane są wodorosty, solanki oraz saletra.

Produkty bogate w jod

Pierwiastek ten jest obecny w wodzie oraz w różnych pokarmach. Jako że organizm człowieka samodzielnie nie może go produkować, jest on ważnym składnikiem diety.

Głównym źródłem jodu w diecie człowieka jest jodowana sól kuchenna. Duża ilość naturalnego jodu znajduje się także w rybach morskich, owocach morza, algach jak spirulina i chlorella, a także w wybranych roślinach i nabiale.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl